شماره تماس
26808254-021
ایمیل
info@irtdc.ir
هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸

شهرهایی که موفق شده‌اند در فهرست 10 شهر هوشمند سال 2018 وارد شوند علاوه‌براینکه توانسته‌اند در پول و انرژی صرفه‌جویی و با مشکلات ترافیک مبارزه کنند ارتباط موثرتری هم بین مردم و دولت ایجاد کرده‌اند.

هوشمند‌کردن شهرها فواید بسیار زیادی هم برای شهروندان و هم برای گردشگران به‌همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به مدیریت بهتر خدمات، مبارزه با مشکلات رایجی چون ترافیک سنگین، بهبود کیفیت محیط‌زیست با کاهش هدر رفت انرژی، جمع‌آوری بهینه‌تر داده‌ها از شهروندان باهدف خدمت‌رسانی بهتر به آنها، بهبود ارتباط میان شهروندان و شهرداری‌ها، صرفه‌جویی در مصرف پول در ارائه خدمات و ایجاد ارتباط موثرتر بین مردم و دولت اشاره کرد.

۱۰ نمونه از بهترین شهرهای هوشمند موجود در جهان در سال ۲۰۱۸

وین │ شکی نیست که وین، پایتخت اتریش را می‌توان قابل‌سکونت‌ترین شهر جهان در سال ۲۰۱۸ نامید. عوامل بسیاری چون آموزش و ثبات سیاسی در این مسئله نقش کلیدی ایفا می‌کنند. عامل دیگر، ایمنی این شهر است. در حقیقت، فناوری در این شهر هوشمند به مدیریت بهتر مشخصه‌های امنیت کمک کرده است.

وین همچنین از بسیاری دیگر از شهرها سبزتر است و شهرداری آن قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ بیش‌از ۳۰۰ هزار صفحه خورشیدی را در این شهر نصب کند.

سنگاپور│ پایتخت کشور سنگاپور هم دست‌کمی از وین ندارد به‌ طوری‌ که این شهر با وجود جمعیت به‌ شدت متراکم اجازه نداده است تا منابع موجودش تحت فشار قرار گیرند. سنگاپور می‌خواهد با کمک استارتاپ‌ها به ایده‌های نوآوری به‌ویژه در حوزه سلامت دست یابد. مزیت سنگاپور در این است که می‌تواند به‌سرعت سیاستگذاری‌های جدیدی برای سازگارشدن با فناوری‌های پیشرفته ایجاد کند. این درحالی‌است که کشورهای دیگر برای سازگار شدن با فناوری‌ها نیاز به تغییر قوانین دارند که این‌ کار مستلزم زمان است.

لندن│ پایتخت انگلستان می‌تواند از این نظر که توانسته ۴۷ درصد از شهر را به فضاهای سبز تبدیل کند به خودش ببالد. این شهر هوشمند پیشگام در استفاده از مزایای محیط‌زیست است و هرچند هنوز در حال آماده‌سازی از قدرت اینترنت اشیا است، اما موفق شده خدمات حمل‌ونقل‌عمومی، پارک‌کردن و مالیات را به‌صورت هوشمند ارائه دهد. همچنین تعداد نقاط مجهز به وای‌فای در این شهر بسیار بیشتر از دیگر شهرهای اروپا است.

بارسلونا│ باوجود درصد بالای شهروندان سالمند در بارسلونا، این شهر اسپانیا به‌ خوبی توانسته است خودش را با زندگی امروزی سازگار کند و از خدماتی چون پارکینگ هوشمند و سیستم‌های کنترل ترافیک هوشمند بهره‌مند شود. همچنین، از آنجاکه این شهر نور آفتاب بسیار خوبی در اختیار دارد جنبش استفاده از انرژی خورشیدی را راه‌اندازی کرده است.

سانفرانسیکو│ این شهر آمریکایی تا چند سال قبل به کمک بسیار زیادی برای حل مشکل ترافیک نیاز داشت و دولت محلی راه‌حل مبارزه با این معضل را در فناوری هوشمند یافت. به‌طوری‌که امروزه شهروندان این شهر می‌توانند از مزایای یافتن نقاط پرترافیک شهر و همچنین پارکینگ هوشمند استفاده کنند.

اسلو│ پایتخت نروژ فقط یک شهر ساده هوشمند نیست بلکه این شهر توانسته توسعه پایدار را در تمام طرح‌هایش پیاده کند. برای مثال، لامپ‌های ال‌ای‌دی و حسگرهای نصب‌شده در شهر با نور روز و شب سازگار شده‌اند و این‌گونه این تا حد بسیار زیادی از هدر رفت انرژی جلوگیری شده است. این شهر با استفاده از شیوه کنترل خودروها برپایه شماره پلاک آنها در راه مبارزه با مشکل ترافیک گام برداشته است.

نیویورک│ این شهر آمریکا به‌ لطف عملی‌کردن برخی ایده‌های نوآورانه عنوان هوشمندترین شهر را در سال ۲۰۱۷ به‌دست آورد. نمایشگرهای هوشمند که با هدف کاهش شکاف دیجیتالی در جای‌جای شهر نصب شده‌اند به تمام شهروندان اجازه داده‌اند که از اینترنت رایگان استفاده کنند. مرکز تحلیل داده‌های آی‌بی‌ام هم در این شهر راه‌حل‌های خوبی برای کاهش ترافیک و یافتن آسان جای پارک به شهروندان عرضه می‌کند.

آمستردام│ پایتخت هلند هم که در سال ۲۰۱۶ توانست جایزه پایتخت نوآور اروپا را به‌دست آورد یکی دیگر از شهرهای هوشمند جهان است. دولت دیجیتال به شهروندان آمستردام خدمات مورد نیازشان را ارائه می‌دهد. همچنین جنبش بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی و اداری / تجاری هم از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده است.

توکیو │ بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو یکی از انگیزه‌های مهم پایتخت ژاپن برای این است که بیش‌ از گذشته دوستدار محیط‌زیست شود. به‌همین‌علت این شهر درحال اجرایی‌کردن طرح کاشت یک‌میلیون درخت است. توکیو همچنین دوستدار کاربر است. به‌طوری‌که گردشگران و شهروندان در هر نقطه شهر می‌توانند از نقاط مجهز به وای‌فای استفاده کنند و خدمات پارکنیگ هوشمند بهره‌مند شوند.

استکهلم│ هدف منحصربه‌فرد پایتخت سوئد بهبود سطح آموزش از طریق شیوه‌های هوشمندی چون تجهیز وای‌فای در تمام مدارس و همچنین ارتقای پشتیبانی‌های مدیریتی هوشمند است. در حال‌ حاضر مدارس استکهلم به ۳۰ هزار تبلت و ۴۵ هزار رایانه مجهز شده‌اند.

 

تصاویر
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸
  • هوشمندترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۸