شماره تماس
26808254-021
ایمیل
info@irtdc.ir
جهش زیرساخت‌های گردشگری لرستان در‌ یک‌سال اخیر
استان لرستان با وجود سبقه تاریخی و فرهنگی و وجود طبیعتی بکر و مملو از آبشارها، کوه‌ها، دریاچه‌ها و جنگل‌های سرسبز همیشه مورد توجه گردشگران قرار دارد و به عنوان یکی از زیباترین استان‌های کشور مقصدی برای انتخاب طبیعت‌گردی توسط گردشگران است.

در کنار این بهشت خدادادی و ظرفیت‌های بی‌بدیل طبیعی و تاریخی آنچه که در اولویت قرار دارد رفاه حال گردشگران و وجود راه مسیر دسترسی آسان است. بهسازی مسیر دسترسی، تجهیز و ایمنی و سیستم روشنایی مسیر از جمله اقداماتی ست که در اولویت کاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان قرار دارد. 

در همین راستا مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از ایجاد تأسیسات گردشگری در دره شیرز یکی از نقاط پرطرفدار گردشگری در استان لرستان خبر داد.

سیدامین قاسمی افزود: «‌ در دیگر نقاط هدف گردشگری استان نیز اقدامات قابل توجهی انجام شد مانند؛ بهسازی مسیر اجرای زیرساخت گردشگری در آبشار چکان، بهسازی مسیر،اجرای پیاده‌راه، اجرای سکوهای پیک‌نیکی و عملیات زیرساخت‌های گردشگری در کمپ گردشگری ازنا نیز انجام گرفت.»

احداث نیروگاه برق در اطراف دریاچه گهر

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با اشاره به دریاچه گهر به عنوان نگین‌ گردشگری اشترانکوه‌ در طبیعت لرستان بیان کرد: «به منظور تامین روشنایی و رفاه حال گردشگران در اطراف این دریاچه زیبا با پیگیری‌های به عمل آمده یک نیروگاه برق ۳۰ کیلو واتی در اطراف دریاچه زیبای گهر احداث شد.»

او‌ در خصوص ایجاد دیگر زیرساخت‌های گردشگری در دریاچه گهر تشریح کرد: «عملیات شاخص دیگری شامل احداث منبع و خط انتقال آب در بالادست، احداث سپتیک، بهسازی مسیر، دیواره سازی رودخانه، مرمت پل و تأسیسات مسیر، اجرای سکوی پیک‌نیکی و عملیات مرمت ابنیه و سرویس‌های بهداشتی در محدوده دریاچه گهر انجام شد.»

قاسمی ادامه داد:همچنین ایجاد زیرساخت‌های گردشگری روستای چروش دلفان، شامل ساماندهی چشمه ها نیز انجام شد.» 

بهسازی زیرساخت‌های گردشگری در اماکن تاریخی- مذهبی

در استان لرستان بقاع متبرکه امامزادگانی همچون امامزاده زیدبن علی(ع)، امامزاده محمد، احمد، ابراهیم و ... وجود دارد که در ایام نوروز و تعطیلات زائران زیادی از سایر شهرها و استان‌های کشور را به خود جذب می‌کند. از جمله این بقاع متبرکه می‌توان به امامزاده پیر شمس‌الدین اشاره کرد که این بقعه متبرکه در ۲۲ کیلومتری غرب شهرستان چگنی قرار دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان با اشاره به استقبال گردشگران از امامزاده‌ها در جوار جاذبه‌های طبیعی‌ استان تشریح کرد:
«در مسیر امامزاده پیرشمس‌الدین سکوهای پیک‌نیکی احداث شده و راه دسترسی و پله‌های این امام زاده مورد بهسازی قرار گفت. همچنین عملیات تعمیر و مرمت سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه پارک باباهور دورود به‌خوبی انجام شد.»

نصب ۱۹۷ تابلوی راهنمای گردشگری در سطح استان

سید امین قاسمی در ادامه گزارش عملکرد یک ساله معاونت گردشگری از نصب ۱۹۷ تابلوی راهنمای گردشگری در سطح استان لرستان خبر داد و گفت: «با هدف توسعه گردشگری کار مطالعاتی و ارزیابی زیرساخت‌ها و قابلیت‌های گردشگری در محور خرم‌آباد-کرمانشاه نیز دستور کار قرار گرفت.»

وضعیت گردشگری در محدودیت‌های کرونا

با وجود مهمان ناخوانده ویروس منحوس کرونا در استان لرستان گردشگری در این استان زیبا همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد و جز در بازده زمانی وضعیت قرمز که ستاد ملی مبارزه با کرونا دستور تعطیلی عمومی مراکز اماکن تاریخی-تفریحی را صادر می‌کرد، این صنعت با وجود مشکلات بسیار ادامه داشت مسئولان صنعت گردشگری عقیده دارند که بیشترین خسارت را همین حوزه متحمل شده‌است. 

در همین خصوص معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از تشکیل ۲۶ تیم نظارتی در ایام کرونا در سطح استان لرستان خبر داد.

اسکندر فلاحوند افزود: «در ایام محدودیت کرونا ۲۶ هزار و ۵۳۰ مورد بازدید از اماکن عمومی سطح استان انجام شد. که ۸ هزار و ۲۴۷ فقره مورد اخطار و تذکر واقع شدند.»

او افزود: «در شرایط اعلام محدودیت ناشی از ویروس کرونا و وضعیت قرمز شهرهای استان، تعداد دو هزار و ۹۱۰ فقره مورد پلمب و تعطیلی قرار گرفت و جمعا در این مدت ۲۱۰ فقره شکایت مورد بررسی قرار گرفت.»

صدور مجوز تاسیسات گردشگری

فلاحوند در بحث موافقت‌نامه اصولی به منظور صدور مجوزهای ایجاد، اصلاح و تکمیل تاسیسات برای سرمایه‌گذاران گردشگری ابراز کرد: «در این حوزه، ۵ فقره مجوز ایجاد اصلاح و تکمیل تاسیسات گردشگری در سطح استان لرستان صادر شد.»

معاون گردشگری لرستان ادامه داد: «در یک سال اخیر ۴۰ فقره موافقت‌نامه اصولی با حجم سرمایه گذاری ۴۹۴۸۹۷۸ میلیون ریال و ۵۰ فقره مربوط به تمدید و صدور پروانه بهره‌برداری از تأسیسات گردشگری استان نیز صادر شد.»

فلاحوند گفت: «همچنین دوره‌های آموزشی کوتاه مدت گردشگری، شامل دو دوره آموزشی با حضور ۵۲ کارآموز مدیرفنی، ۱۳۱ راهنمای ایرانگردی و جهانگردی، ۱۰ راهنمای طبیعت‌گردی با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.»

اقامت ۱۳ هزار گردشگر در لرستان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از اقامت گردشگران در مراکز اقامتی در سطح لرستان خبر داد و اظهار کرد: «در طول یک‌سال اخیر در مراکز اقامتی استان شامل هتل، هتل آپارتمان، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و... استان ۱۳ هزار و ۵۶۶ نفر گردشگر اقامت داشته‌اند.»

سید امین قاسمی در پایان یادآور شد: «در همین مدت تعداد ۱۰۴۶۶۲ نفر از جاذبه‌های گردشگری استان لرستان بازدید کرده اند.»

تصاویر
  • جهش زیرساخت‌های گردشگری لرستان در‌ یک‌سال اخیر