شماره تماس
26808254-021
ایمیل
info@irtdc.ir
روستای مرزی عنبران مأمن آرامش و نشاط
وجود اقامتگاه‌های بوم‌گردی و کارگاه‌های صنایع‌دستی گامی درجهت توسعه گردشگردی جاذبه‌های گردشگری روستای مرزی عنبران است.

 در بخش عنبران از توابع شهرستان نمین 350 خانوار با جمعیتی نزدیک به 950 نفر در دل کوه‌های بلند زندگی می‌کنند.

این روستا که زمانی ناشناخته بود نه تنها از آثار تاریخی متعددی برخوردار است، بلکه معماری پله‌کانی آن موجب شده تا به‌مرور زمان توجه گردشگران و مسافران به این روستا جلب شود تا جایی که در سال‌های اخیر نیز به همت دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه بنیاد مسکن و میراث‌فرهنگی، روستا حال و هوای دیگری یافته و با رونق اقامتگاه‌های بوم‌گردی این روستا به مقصد سفر تبدیل شده است.

روستای عنبران علیا با وجود برخی ساخت‌وسازهای جدید همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده است.

درعین‌حال ساخت‌وسازهای جدید نیز مغایر با بافت سنتی روستا نیست و معماری پله کانی، سبک ساخت‌وساز روستای هدف گردشگری ماسوله را تداعی می‌کند.

به گفته دهیار روستای عنبران علیا سالانه بیش از هزار گردشگر به این روستا سفر می‌کنند که بخشی از آن گردشگران خارجی به‌ویژه اتباع آذری است؛ این روند گردشگری را به شاخصه اصلی روستا تبدیل کرده و موجب رونق روستا شده است.

هفت‌گنبد پیر و باباها در عنبران

اقامتگاه‌های بوم‌گردی تمامی ظرفیت گردشگری این روستای مرزی نیست. در روستای عنبران علیا مردم خون‌گرمی زندگی می‌کنند که از تاریخ غنی برخوردار هستند.

به گفته سرپرست میراث‌فرهنگی شهرستان نمین دو اثر ثبتی و بیش از هفت‌گنبد و بنای تاریخی در این روستا وجود دارد.

نورزاده تصریح کرد: از بناهایی که مربوط به مقبره پیر و باباها بوده به دلیل تخریب در سده‌های اخیر باقی نمانده و تعمیر و احیای بناها در 250 سال اخیر و بیشتر در دوره قاجار انجام شده است.

او تأکید کرد: در حد فاصل عنبران علیا و عنبران سفلی نیز پیکره سنگی بابا داوود و چله‌خانه واقع شده که یکی از مقاصد اصلی بازدید گردشگران از این دو روستا است.

سرپرست میراث‌فرهنگی نمین همچنین به ثبت سه اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور اشاره کرد افزود: این آثار شامل تپه سه‌گانه (قرمز قلعه)، تپه (قلعه رغ) و محوطه (بلیدی) است که هر سه قدمتی نزدیک به هزاره اول قبل از میلاد مسیح دارند.

اشتغال زنان روستا به بافت گلیم

مردم روستای عنبران علیا با ظرافت طبع و با فرهنگ دیرینه به تولید صنایع‌دستی اشتغال دارند. تا جایی که به گفته سرپرست میراث‌فرهنگی شهرستان نمین تصریح کرد: 80 درصد جمعیت روستا به تولید انواع صنایع‌دستی اشتغال دارند.

منوچهر نورزاده افزود: می‌توان به‌جرئت گفت در هر خانه‌داری برپا شده و زنان روستایی گلیم و مسند تولید می‌کنند و حتی بافت انواع البسه و کیف سازی نیز بخشی از هنر دست زنان روستایی است.

او به برپایی کارگاه صنایع‌دستی در این روستا اشاره کرد و گفت: در این کارگاه 20 دار قالی به همت اهالی روستا دایر شده و گلیم‌های تولیدی نیز به شهرها ارسال شده و حتی کشورهای همسایه صادر می‌شود.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی بهانه اصلی سفر به عنبران

نقطه قوت روستای عنبران علیا به تعبیر مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اردبیل، اقامتگاه‌های بوم‌گردی است.

نادر فلاحی تصریح کرد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان نسبت به رونق اقامتگاه‌ها اهتمام ویژه دارد و از طرح‌های پیشنهادی اهالی روستا استقبال می‌کند.

او افزود: با توجه به مرزی بودن روستا تسهیلات 4 درصدی برای ساخت اقامتگاه اعطاء می‌شود که به میزان 80 درصد از هزینه برآورد شده جهت ساخت است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همچنین به حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی نیز اشاره کرد و افزود: اداره‌کل آماده برپایی بازارچه و نمایشگاه در صورت درخواست هنرمندان است.

او متذکر شد: با توجه به اینکه روستای عنبران اولیا روستای هدف گردشگری است رونق و توسعه آن نیازمند مشارکت تمامی دستگاه‌ها است و انتظار می‌رود تمامی دستگاه‌ها نسبت به رونق روستا مشارکت داشته باشند.

در سال‌های اخیر اقامتگاه‌های متعددی در این روستا دایر شده به‌طوری‌که سرپرست میراث‌فرهنگی شهرستان نمین در این خصوص گفت: تاکنون 10 اقامتگاه بوم‌گردی در این روستا راه‌اندازی شده است.

منوچهر نورزاده با تأکید اشتغال‌زایی اقامتگاه‌ها گفت: توسعه اقامتگاه‌ها با همکاری اهالی روستا و همچنین سایر نهادهای متولی مورد تأکید است.

با سفر به عنبران گردشگران می‌توانند غذای محلی «چانگلو» با ترکیب آرد، برنج، شیر، روغن و تخم‌مرغ و آش‌های محلی را تجربه کنند.

 

منبع: میراث آریا

تصاویر
  • روستای مرزی عنبران مأمن آرامش و نشاط
  • روستای مرزی عنبران مأمن آرامش و نشاط
  • روستای مرزی عنبران مأمن آرامش و نشاط