شماره تماس
26808254-021
ایمیل
info@irtdc.ir
قره‌کلیسا، قدیمی‌ترین کلیسای جهان
یین مذهبی باداراک، سوم تا پنجم مردادسال جاری در قره کلیسای چالدران برگزار می‌شود؛ کلیسایی که به‌دلیل قدمت و زیبایی منحصربه‌فردش گردشگران داخلی و خارجی را جذب می‌کند.

کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای ایران است که در دوره‌های تاریخی متعددی بازسازی شده و همراه با مجموعه کلیساهای منطقه آذربایجان ایران یعنی کلیساهای «قره کلیسا یا سنت تادئوس»، «سن استپانوس» و «زور زور» به ثبت جهانی رسیده است. این کلیسای قدیمی از جمله کلیساهای مورد احترام ویژه بین ارامنه است و سالانه مراسم مذهبی مخصوصی در آن برپا می‌شود.

این کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌ است. بنا به تحقیق «دکتر ولفرم کلایس» معاون «مؤسسه باستان‌شناسی آلمان» در تهران این حومه دارای یک دریاچه مصنوعی و چراگاه حیوانات و کارگاه‌های مختلف برای تهیه مواد غذایی و غیره بوده‌ است.

قره کلیسا که در بین ارامنه جهان به تاده مقدس معروف است روی مزار تاتائوس حواری حضرت مسیح (ع) احداث شده است. تاریخ ساخت این کلیسا بنا به روایت موسس خورناتسی مورخ مشهور ارمنیان به اوایل دوره مسیحیت برمی‌گردد. این کلیسای روی آرامگاه تادئوس مقدس که از مبشران دین مسیحیت بود بنا شده‌ است. بنای اولیه آن به اوایل سده چهارم بازمی‌گردد و از ابتدا یکی از زیارتگاه‌های مهم ارمنیان بوده‌ است. از جزئیات معماری این کلیسا که به دست گریگور روشنگر ساخته شده، اطلاعی در دست نیست اما در خصوص بنای کلیسا یکی از یاران وی و اولین اسقف کلیسای کاراپت مقدس به نام زنون گلاک در کتاب «تاریخ دارون» به این موضوع اشاره کرده‌ است.

این کلیسا به عنوان اولین کلیسای جامع جهان مسیحیت شناخته می‌شود. ارمنی‌های ایران هر سال در روزهای آخر تیر ماه و هفته اول مرداد ماه (تاریخ مراسم هر ساله متغیر است) که مصادف با قتل تادئوس مقدس و پیروان مسیحی اوست در کلیسای تادئوس مقدس مراسم خاصی برپا می‌دارند. این مراسم با حضور ارمنیان و تعدادی از سفرای کشورهای مسیحی در ایران برگزار می‌شود.

 

چطور به قره کلیسا برویم؟

اگر قصد دارید از تبریز به قره کلیسا بروید باید بدانید که حدود ۲۷۰ کیلومتر باید بروید. قره کلیسا تقریباً در میانه راه شوط به چالدران قرار گرفته است. وقتی از شوط به سمت چالدران حرکت می‌کنید، سه راهی قره کلیسا در سمت راست شما قرار گرفته است. بخش عمده این مسیر، یعنی از تبریز تا سه راهی شوء جاده ترانزیت بین المللی است و از کیفیت بهتری نسبت به مسیر ارومیه برخوردار است.

اگر هم از ارومیه می‌خواهید به قره کلیسا بروید فاصله ارومیه تا این کلیسای تاریخی حدود ۲۷۵ کیلومتر است و از شهرهای سلماس، خوی و چالدران می‌گذرید. جاده خوی به چالدران که حدود ۱۰۰ کیلومتر است کوهستانی است.

کلیسای تادئوس مقدس - قره کلیسا

آئین مذهبی باداراک سال ۱۳۹۸ یک ماه دیگر در سوم تا پنجم مرداد ماه در قره کلیسای چالدران برگزار می‌شود. در این آیین که برنامه اصلی آن در روز پنجم مرداد ماه برنامه ریزی شده نظیر سال‌های گذشته زائرانی از اقصی نقاط جهان مانند ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورها شرکت می‌کنند.

در طول این مدت زائران قره کلیسا اعمال خاص این کلیسا را شامل روشن کردن شمع، راز و نیاز با خدا، غسل تعمید نوزادان و قربانی کردن گوسفندان را به جای می‌آورند و با انجام این اعمال از خداوند بزرگ طلب رحمت و مغفرت گناهان را می‌کنند.

قره کلیسا یا کلیسای تاتائوس یکی از زیباترین آثار تاریخی در شمال آذربایجان غربی است که نظر هر گردشگری را با معماری بی‌نظیرش به خود جلب می‌کند. این کلیسا به غیر از مراسمی که ارمنیان هر سال در آن برگزار می‌کنند، همه روزه پذیرای مسافران، گردشگران و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است.

   

کلیسای تادئوس مقدس - قره کلیسا

کلیسای تادئوس مقدس - قره کلیسا

کلیسای تادئوس مقدس - قره کلیسا

کلیسای تادئوس مقدس - قره کلیسا

کلیسای تادئوس مقدس - قره کلیسا

 

منبع: چمدان

تصاویر
  • قره‌کلیسا، قدیمی‌ترین کلیسای جهان