شماره تماس
26808254-021
ایمیل
info@irtdc.ir
سفر به «دره هندوستان» ویزا نمی‌خواهد
یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان خراسان جنوبی «دره هندوستان» است که در شهر زیبای اسفدن قائنات قرار دارد و همه ساله در فصل بهار میزبان گردشگران است.

دره هندوستان در ۱۵ کیلومتری جاده اسفدن به قاین از مناطق تفریحی شهر اسفدن در خراسان جنوبی است که هم ساله در فصل بهار میزبان گردشگران است. اسفدن در ۵۷ کیلومتری شرق قاین در میان دو رود بزرگ و سفید جای گرفته و از این رو نام آن را مرتبط به واژه سپید و اسپیدده (روستای سفید) می‌دانند.

 

دلیل نامگذاری دره هندوستان با وجود بررسی‌های متعدد همچنان مشخص نیست. آب سرد این دره و درختان متنوعی که در این منطقه سر بر آسمان برده‌اند بر زیبایی این منطقه افزوده است و آن را به جاذبه گردشگری بی‌نظیری تبدیل کرده است. بوته‌های قیچ، تاغ و دشتی و گل‌های شقایقی که در این سرزمین می‌رویند نیز بر جذابیت‌های دره هندوستان افزده‌ است.

 

آب النگ و چهل سنگ آب از دیگر جاذبه‌های منطقه تفریحی دره هندوستان است.  آب النگ در سمت غربی دره هندوستان واقع شده است. این منطقه به دلیل باتلاقی بودن به «النگ سار» یا «آب النگ» مشهور شده است.

 

منطقه «چهل سنگ آب» که چهل سنگو هم نامیده می‌شود نیز ۴۰ حفره عمیق در دل کوه را شامل می‌شود که در فصل زمستان به وسیله بارش‌های فصلی مملو از آب شده و در فصل‌های بهار و تابستان به عنوان ذخیره آب مورد استفاده دامداران قرار می‌گیرد.

 

یک سیل بند نیز در بخش ورودی دره هندوستان واقع شده که عرض دیواره‌های آن ۲ متر و ارتفاع آن ۲٫۵ متر است. این سیل بند که از سنگ‌های ساروج ساخته شده مملو از گل و لای است. اگر این بخش مورد رسیدگی قرار گیرد به طور حتم می‌تواند جاذبه دیگری به این منطقه زیبا اضافه کند.

 

پوشش گیاهی این منطقه در قسمت کوهستانی شامل درخت‌های انجیر وحشی، بنه، پسته کوهی، بادامشک و گز است و بوته‌های آویشن و زیره نیز در این منطقه به فراوانی یافت می‌شود.

 

اگر قصد تماشای دره هندوستان را دارید فصل بهار بهترین فصل برای این سفر است. امکانات حداقل رفاهی مانند سرویس بهداشتی و آلاچیق نیز برای گردشگران در این منطقه وجود دارد.

 

منبع: چمدان

تصاویر
  • سفر به «دره هندوستان» ویزا نمی‌خواهد
  • سفر به «دره هندوستان» ویزا نمی‌خواهد
  • سفر به «دره هندوستان» ویزا نمی‌خواهد
  • سفر به «دره هندوستان» ویزا نمی‌خواهد
  • سفر به «دره هندوستان» ویزا نمی‌خواهد
  • سفر به «دره هندوستان» ویزا نمی‌خواهد