شماره تماس
26808254-021
ایمیل
info@irtdc.ir
  • شکوه تخت‌جمشید
شکوه تخت‌جمشید

توافقنامه اولیه پروژه «شکوه تخت‌جمشید» بین شرکت توسعه‌ گردشگری ایران و یک شرکت اتریشی امضا شده است. 

پروژه شکوه تخت جمشید که مقرر شده تأمین مالی آن از طریق فاینانس یکی از بانک‌های کشور اتریش انجام شود، در پنج بخش اجرا خواهد شد. در بخش اول محوطه سایت تخت جمشید و عناصر آن بر اساس استانداردهای یونسکو و سازمان میراث فرهنگی مستند، ایمن و پاک‌سازی می‌شود، ساختمان ورودی جدیدی مهیا می‌شود که شامل بخش‌های بلیت‌فروشی، کافی‌شاپ، سرویس‌های بهداشتی، فروشگاه صنایع‌دستی و سوغات، کتاب‌فروشی و... خواهد بود.

در بخش دوم پروژه فضای وی‌آی‌پی، سالن جلسات و همچنین ساختمان و گیت خروجی الکترونیکی اجرا خواهد شد. در این فاز همچنین برنامه‌ریزی برای ایجاد سامانه راهنمایی تورها در ساعات مختلف روز و شب انجام خواهد شد.

بخش سوم پروژه به برنامه‌ی جدید نور و صدا اختصاص دارد. در این مرحله آدیتوریوم جدید راه‌اندازی می‌شود و برنامه‌هایی از قبیل ویدئومپینگ و لیزرشو با آخرین تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز اجرایی خواهد شد و بدین‌وسیله اطلاعات تاریخی تخت جمشید در شکل جذابی به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

در بخش چهارم و پنجم موزه‌ تخت جمشید تکمیل خواهد شد و همچنین محوطه‌ اطراف تخت جمشید برای برگزاری رویدادهای بزرگ سامان‌دهی می‌شود. اجرای آموزش‌های تخصصی برای کارکنان از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

معاونت میراث فرهنگی کشور به‌عنوان ناظر در این پروژه حاضر خواهد بود تا در تمام مراحل رعایت استانداردهای یونسکو برای این سایت میراث جهانی را زیر نظر داشته باشد؛ با اجرای این پروژه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم ایجاد خواهد شد.