شماره تماس
88717987-021
ایمیل
info@irtdc.ir
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 20 فروردین 1398
خسارت سیل به آثار تاریخی 19 استان
معاون گردشگری خبر داد

  خسارت سیل به آثار تاریخی 19 استان

معاون گردشگری گفت: «متاسفانه سیل و وضعیت نامناسب آب‌و‌هوا در هر سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مشکلات و خسارت‌هایی را به بار آورده است، در حوزه میراث‌فرهنگی بخش عمده‌ای از آثار تاریخی 19 استان دچار آسیب شده و بنا بر بررسی‌ها حدود 252میلیارد تومان خسارت به آثار تاریخی وارد شده است، بررسی آثار تاریخی در استان‌های مختلف برای برآورد رقم دقیق خسارت ادامه دارد.»
امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری ایران به‌نقل از میراث‌آریا، ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، روز دوشنبه 19 فروردین 98 با حضور در برنامه زنده تلویزیونی روی خط خبر شبکه خبر با اشاره به آمار گردشگری داخلی در ایام نوروز گفت: از 29 اسفند 97 تا 16 فروردین 98، تعداد 77 میلیون و 120هزار اقامت شب در کل کشور ثبت شده است که اگر برای هر فرد به طور میانگین 4 شب اقامت را در نظر بگیریم، می توان گفت 20 میلیون نفر در ایام نوروز سفر کرده‌اند.

او تصریح کرد: با توجه به نوسان نرخ ارز در کشور، ما پیش بینی می کردیم که امسال گردشگری داخلی رشد قابل توجهی داشته باشد، به طوری که در روزهای نخست هم شاهد رشد 27 درصدی در این حوزه بودیم، اما در ادامه تعطیلات با تغییرات آب و هوایی و معضلات و مشکلاتی که سیل به وجود آورد، روند رشد کاهش پیدا کرد.

تیموری ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی در کشور، امسال ماندگاری مسافران افرایش یافت و به تناسب تردد جاده ای کمتر شد، با توجه به این شرایط و مشکلاتی که در ایام نوروز ایجاد شد شاهد رشد 5.44 درصدی گردشگری داخلی در این ایام بودیم، خوشبختانه گردشگری به عنوان اولویت مردم در سبد خانوار ایرانی ها قرار گرفته است و به رغم فشارهای اقتصادی مردم نیازمند اوقات فراغت و تفریح هستند.

او یادآور شد: در ایام نوروز همچنین شاهد افزایش 16.75 درصدی ورود گردشگران خارجی نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم و این موضوع نشان دهنده این است که با وجود فشارهای خارجی و وضعیت آب و هوایی، ایران همچنان مقصد جذابی برای گردشگران است.

تیموری اضافه کرد: 183هزار و 285 گردشگر خارجی در ایام نوروز از ایران بازدید کردند، این گردشگران از کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه وارد کشورمان شده اند، این آمار غیر از ایرانیان مقیم خارج از کشور است که در نوروز برای دیدار با خویشاوندان خود به ایران سفر می کنند.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه سفرهای خروجی 32 درصد در ایام نوروز 98 کاهش داشته است، افزود: با توجه به وضعیت ارزی، 377هزار نفر از ایرانیان به خارج از کشور سفر کرده‌اند.

تیموری ادامه داد: به نظر می رسد اقامت مسافران در ایام نوروز 98، تابع انتخاب نبوده است چراکه با توجه به شرایط آب و هوایی، گردشگران مقاصدی غیر از آنچه مدنظر داشته اند را به عنوان مقصد انتخاب کرده اند تا با مشکلاتی که سیل به وجود آورد برخورد نکنند، اصفهان، یزد و خراسان رضوی که کمتر درگیر سیل بودند مورد توجه گردشگران بیشتری قرار گرفتند.

معاون گردشگری اضافه کرد: متاسفانه سیل و وضعیت نامناسب آب و هوا در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مشکلات و خسارت هایی را به بار آورده است، در حوزه میراث فرهنگی بخش عمده ای از آثار تاریخی 19 استان دچار آسیب شده و بنا بر بررسی ها حدود 252 میلیارد تومان خسارت به آثار تاریخی وارد شده است، بررسی آثار تاریخی در استانهای مختلف برای برآورد رقم دقیق خسارت ادامه دارد.

تیموری افزود: همچنین در حوزه صنایع‌دستی و کارگاه‌هایی که بیشتر در روستاها فعالیت داشتند، 150میلیارد و 600 میلیون تومان خسارت وارد شده است، در بخش گردشگری و زیرساخت‌های این حوزه هم 150 میلیارد تومان خسارت برآورد شده است هرچند که خسارت در حوزه گردشگری را از بعد دیگری هم باید مورد بررسی قرار داد، بسیاری از اماکن گردشگری و اقامتی مناطق سیل زده مسیرهای ارتباطی خود را از دست داده اند، همچنین این اماکن که پیش از نوروز رزرو 100درصدی داشتند متضرر شده اند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

او یادآور شد: ارتقای کیفیت و توزیع سفر در حوزه گردشگری داخلی مورد توجه است، براساس برنامه ریزی‌های انجام شده مناطق کمتر شناخته شده و مقاصدی که گردشگران کمتری دارند با اجرای برنامه‌های ویژه همانند قطار گردشگری مورد توجه قرار گرفتند، خوشبختانه قطار گردشگری با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و ما تلاش خواهیم کرد این برنامه ها به طور مستمر ادامه داشته باشد.

معاون گردشگری اضافه کرد: اجرای طرح سفرهای ارزان با زوایای دیگری دنبال می شود، ما به دنبال ایجاد بسته سفر ارزان هستیم و برای این منظور با دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها و مراکز اقامتی و سایر ارکان گردشگری مذاکراتی داشته‌ایم تا یک بسته سفر با کیفیت و قیمت مناسب به مردم عرضه شود.

تیموری تصریح کرد: سفرهای آسان و برنامه ریزی شده می تواند راهکار خوبی برای جلوگیری از انباشتگی سفر در مقاصد سنتی باشد، خوشبختانه مقاصد ما با تمام امکانات و تجهیزات آماده استقبال از گردشگران و اجرای طرح بسته ارزان سفر هستند.

او یادآور شد: استفاده از بسته سفر باید با فرهنگ سازی در جامعه رونق پیدا کند، گردشگری داخلی رونق خوبی دارد اما این نوع گردشگری متوازن نیست و تاسیسات گردشگری را درگیر نمی کند، این موضوع نیازمند فرهنگ سازی و معرفی است، همچنین تاسیسات گردشگری باید منافع درازمدت را باید مورد توجه قرار دهند و از سود کوتاه مدت عبور کنند.

معاون گردشگری گفت: امروز شاهد هستیم که حجم بالایی از گردشگری داخلی و خارجی در کشور جریاد دارد اما خوشبختانه مشکلی در اسکان و اقامت مسافران وجود ندارد، در شرایط موجود و با وضع موجود مشکل اسکان نداریم، بازار عرضه و تقاضا در حوزه گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد، سرمایه گذاران حوزه گردشگری از بخش خصوصی هستند و با توجه به ظرفیت و شرایطی که وجود دارد بسیاری از سرمایه گذاران سایر حوزه‌ها وارد چرخه صنعت گردشگری شده اند.

تیموری ادامه داد: ما در حوزه حمل و نقل نیازمند تقویت هستیم، چراکه این بخش در حوزه گردشگری تاثیرگذار است و در بسته سفر اولین و هزینه بر ترین موضوع حمل و نقل است، این موضوع همچنین ارتباط مستقیمی با توزیع سفر دارد، همچنین در بعد بین المللی حمل و نقل یکی از تاثیرگذارترین موضوعات است، متاسفانه با توجه به تحریم های ناعادلانه ما پروازهای مستقیم خارجی را از دست داده ایم.

معاون گردشگری اظهار کرد: ما باید از زیرساخت های فناوری برای توسعه صنعت گردشگری استفاده کنیم، صنعت گردشگری کشور ما به رغم این وضعیت بین المللی نشاط لازم را دارد و باید مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرد، تقویت و توسعه صنعت گردشگری نیازمند عزم ملی است.

او یادآور شد: برنامه‌هایی که سازمان میراث‌فرهنگی در سال 98 دنبال می‌کند، تسهیل  فرآیندهای مربوط به صدور مجوزها، تسریع اعطای وامها و تسهیلات به سرمایه گذاران حوزه گردشگری، ظرفیت سازی جوامع محلی میزبان برای ایجاد کسب و کارهای کوچک و متوسط است، همچنین در حوزه برنامه های زیربنای، اجرای برنامه ملی توسعه گردشگری کشور، برند سازی گردشگری کشور و اجرای طرح جامع آموزش گردشگری در دستور کار است.

تصاویر
  • خسارت سیل به آثار تاریخی 19 استان
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: